Zvyšovanie daní mestami je dvojsečná zbraň

starostoviadetomKým mestá hovoria o výpadkoch príjmov, podľa odborníkov na financie im z rozpočtu prichádza viac peňazí na daniach a ich príjmy rástli.

V tomto roku by malo mestám prísť na daniach fyzických osôb 2,2 miliardy eur, čo je o 209 miliónov eur viac než pred rokom, k dispozícii majú aj peniaze z eurofondov.

Podľa analytika Martina Reguliho z Nadácie F. A. Hayeka je zvyšovanie miestnych daní a poplatkov dvojsečná zbraň.

detom1200

„Mestá majú obmedzené možnosti. Na jednej strane sú dotlačené do situácie, že hľadajú cestu, ako sa dostať von z výdavkov, ktoré im pripravila vláda bez toho, aby mali finančné krytie,“ hovorí.

Na druhej strane je podľa jeho slov zvyšovanie daní na úrovni mesta najjednoduchšie riešenie.

Negarantuje však zvýšenie kvality poskytovaných služieb alebo následnú racionalizáciu vecí, ktoré treba v rozpočtoch miest reformovať.

Majú mestá aj iné možnosti, ako získať do rozpočtu viac peňazí?

Otázne je, aké majú vnútorné kapacity na šetrenie v iných oblastiach bez toho, aby to priamo dopadlo na služby občanov. Zvyšovanie daní nechcem plošne kritizovať, to sa dá spraviť jednou vetou. Problém je, že mestá sa do tejto situácie dostali bez ich vlastnej vôle.

Ak je to dočasné opatrenie, kým sa nájdu iné udržateľné formy reforiem na úrovni miest a obcí, tak je to akceptovateľné, ale nesmie to byť modus operandi pre ich fungovanie.

Bolo by fér, ak sa financovanie miest a obcí zo strany štátu upraví alebo zmení, aby následne sadzby daní a poplatkov klesli?

Mali by sa niekde ustáliť, alebo klesnúť podľa toho, ako by sa nastavilo fungovanie mesta aj s ohľadom na iné faktory. Mestá totiž často doplácajú na to, že nemajú peniaze, ktoré by mali mať. Často sa teraz spomína kampaň v Bratislave za to, aby sa ľudia prihlasovali na pobyt tam, kde aj reálne žijú. Mestá na to často doplácajú, napríklad Senec má oficiálne menej ako 20-tisíc obyvateľov, ak by mal zapísaných všetkých obyvateľov, ktorí v ňom žijú, tak má oveľa viac prostriedkov na služby, ktoré môže poskytnúť občanom.

Dôvodov, prečo sa ľudia nechcú prihlasovať na trvalý pobyt, je určite viac, predpokladáte, že jedným z nich môžu byť aj vyššie dane v mestách?

Áno. Je to veľmi zvláštna situácia, pretože mestá potom začínajú pristupovať na také opatrenia, že poskytujú služby iba ľuďom, ktorí v nich majú trvalý pobyt, napríklad miesto pre deti v škôlkach. Potom sa vytvára napätie, pretože ľudia ostávajú s trvalým pobytom mimo miest, kde žijú, lebo sú tam nižšie dane.
Práve takéto zvyšovanie daní však môže ešte viac motivovať ľudí, aby to prepisovanie pobytu neurobili. Pre mestá a obce je to dvojsečná zbraň.


Podporte nás