Plat starostu: úspech alebo neúspech?

Túto otázku si v poslednej dobe kladiem akosi stále častejšie… Zdá sa mi, že sa história opakuje, pretože toto som sa pýtal sám seba už pri štarte projektu Platstarostu.sk. A na čo som prišiel? V nasledujúcich riadkoch článku sa to budem snažiť vysvetliť a rovnako sa na to pozriem z viacerých uhlov.

Na jednej strane sa na to pozriem očami starostov a primátorov a na druhej očami bežného občana. Takže poďme na to.

Platstarostu.sk

Môj pohľad:

Projekt som od prvej myšlienky kreoval do pozície internetovej stránky, ktorá zhromaždí všetky relevantné údaje roztrúsené po internetovom svete a v niekoľkých prípadoch ani tam nie. Chcel som aby ľudia nemuseli prácne hľadať najprv webové sídlo nejakej obce či mesta, potom sa prehrabávať zápisnicami (ak ich vôbec daná obec zverejňuje) a horko-ťažko (ak vôbec) sa dopracovať k nejakému uzneseniu, kde sa schvaľovalo určenie platu starostu. V tých lepších prípadoch (viď obr. 1) to spravili naozaj transparentne a priamo uviedli aj prepočet, ale väčšina to spravila veľmi stroho, z čoho bežný človek netuší výšku platu starostu. (viď obr. 2).  Tretia skupina sú obce, kde budete nejaké aktuálne zápisnice hľadať márne a nakoniec štvrtá skupina, kde budete márne hľadať čo i len webové sídlo…

Presne preto, som chcel spraviť miesto, kde ak chcete vedieť niektorú z informácií ako:

  • Meno a priezvisko starostu (primátora), alebo
  • Počet rokov vo funkcii, alebo
  • Základný plat zo zákona, alebo
  • Navýšenie platu poslancami, alebo
  • Podiel úväzku starostu, alebo
  • Aktuálny počet obyvateľov obce či mesta,

Obr. 3 – Postupná voľba na zobrazenie udajov a platu

tak nemusíte prelúskať niekoľko webstránok, zápisníc, wikipédie, prípadne štatistického úradu, ale jednoducho všetko spraví stránka Platstarostu za Vás. Jediné, čo musíte spraviť je zvoliť si postupne kraj – okres – obec (obr.3)

Myslím, že tento cieľ sa podaril a z 2927 miest a obcí Slovenska, mám aktuálnymi údajmi pokrytých 2480 z nich čo je 85% pokrytie. Zvyšných 15% sú obce, ktoré vytrvalo ignorujú čokoľvek a už ma naozaj ani nebaví zasielať im 20x žiadosť o informácie a pod. Tak či onak ich budú ignorovať.

Postupom času už registrujem aj to, že niektoré z médií začínajú tento portál uvádzať ako zdroj informácií v článkoch, kde potrebujú napr. údaj o plate a pod. 

Na jednej strane som tomu rád a som na to hrdý, ale na druhej strane… pani redaktorky a páni redaktori … uvedomte si, že tak ako za Vašou prácou je niekto, kto sa tomu venoval, dal do toho kus seba, tak by bolo od Vás aspoň korektné dať vedieť emailom, že tu a tu mám článok, kde citujem niektoré údaje z tejto stránky… Viem, že uvediete zdroj a ste v suchu, ale minimálne by to bolo korektné. Hlavne po tom, že keď som tento portál spustil, posielal som do všetkých médií informáciu o tomto projekte a čakal som, že aspoň riadok niekto spomenie hoci iba niekde naspodu Vašej stránky… To ste takmer všetci spoločne ignorovali. Tak mi nemajte za zlé, že mám v tomto na Vás ťažké srdce. Uvedomte si, že ja som tento portál robil a stále robím popri svojej práci, bez akejkoľvek reklamy, bez rôznych veľkých sponzorov. Vy si ešte aj článok, kde citujete udaje z mojej stránky zamknete a spoplatňujete. Trochu za vlasy, nemyslíte?

OK. Ale nie o Vás má byť tento článok…
Takže za mňa samého môžem ešte raz povedať, že som hrdý na to ako to funguje, na to že pokrývam pre ľudí – 85% miest a obcí Slovenska a že Vás denne príde na túto stránku viac ako 13 tisíc. 

Pohľad starostov:

Zákon hovorí jasnou rečou. Povinná osoba nemá a nesmie skúmať, kto a na aký účel požaduje prostredníctvom zákona č. 211/2000 z.z. (ďalej len Infozákon), informácie verejné zo zákona. Tieto informácie má bezodkladne a najneskôr do 8 dní od doručenia žiadosti poskytnúť. Toľko hovorí zákon… a čo je starostovská realita?

Nechcem krivdiť tej „dobrej a otvorenej väčšine“, ktorí bez problémov odpovedali. Tých si hlboko vážim, verím, že robia pre svoje mestá a obce maximum. Preto im otvorene držím palce a som pripravený im kedykoľvek pomôcť ak ma o niečo požiadajú.

Bavme sa o tých druhých… Pohľad starostu je (alebo bol) asi taký, že „Zasa tu niekto ide štvať, kto to vlastne je, prečo to asi robí a kašlem na to, nič nepošlem veď čo mi môže spraviť.“ Áno, volali mi stovky starostov, zisťovali kto som, kde bývam, na čo to potrebujem, a prečo to vlastne chcem zverejňovať, veď kto chce sa ho môže opýtať, jeho obyvatelia to vedia a podobné verzie a neskutočné množstvo otázok. Verte mi, že v tom období som mal mobil na uchu takmer nepretržite.

Nešlo im do hlavy, prečo by to niekto robil a vôbec na čo je dobré vedieť cudzím ľuďom jeho plat a pod. Vytvárali spoločné skupinky (obce ležiace v určitej lokalite), kde spolu diskutovali čo s tým? Kto vlastne som a či vôbec a ako reagovať. Následne začali chodiť odpovede, že ako ich to strašne zaťažuje a pokúšali sa rôznymi citáciami zákonov (veľakrát viac ako 1 A4 papiera) odmietnuť zaslanie odpovede. Len pre ilustráciu… napísať odpovede by im zobralo asi 3 minúty, ale radšej napíšu celú A4 ako ich ja zaťažujem, lebo oni majú inú robotu. 🙂

Viacerí nakoniec po dokazovaní, že som reálny človek (aj to bolo jednou z otázok), že to chcem zverejniť pre ľudí a pod., aj tieto informácie zaslali, hoci veľmi neradi a viacerí mi do odpovede pridali aj čarovnú formulku, že nesúhlasia so zverejnením týchto informácií a ak ich zverejním podniknú právne kroky… Samozrejme som ich formulku nebral na vedomie a čuduj sa svete, nič svetoborné sa nedeje. Teda skoro…

Starostovia z 90-tych rokov

Našlo sa pár dobrodruhov, zjavne pevne zakotvených v 90-tych rokoch mafiánskych skupín a podobných zoskupení. Týchto pár sa našlo, dvihlo telefón a začali: Nadávky, ponižovanie, krik, urážky až po vyhrážanie sa poslaním chlapcov ku mne domov (adresu vedia zo zasielanej infožiadosti) aby mne a aj mojej rodine jasne vysvetlili koľko zarába ten ktorý starosta a že to potom určite pochopím a pod.

Páni, vyrastal som za čias socializmu, komunizmu, mečiarizmu a neviem čoho ešte v 90-tych rokoch. Takže som každému povedal, že nech sa páči, všetky informácie majú a budem rád, ak sa dozviem tú výšku ich platu. Bola to trochu odvaha cez čiaru, ktorá viedla k zakúpeniu 4 nových kamier na dom a to bolo asi všetko, čo sa udialo…. Našťastie pes, ktorý šteká, nehryzie!
Posuňme sa teda k tomu termínu o odstavec vyššie: skoro…

13 trestných oznámení

Píšem skoro, lebo našlo sa 13 starostov, ktorí zašli až tak ďaleko, že podali na mňa trestné oznámenie. Čítate dobre… Trestné oznámenie, že chcem zverejniť zo zákona verejné informácie. Čuduj sa svete, napriek tomu, že už len z princípu je táto myšlienka šialená, tak ju aj realizovali a prišlo ešte väčšie prekvapenie.

Z 13-tich tresných oznámení policajní vyšetrovatelia odmietli 4 s odôvodnením, že to nie je trestný čin a ani len priestupok ale 9 šlo ďalej až po obžalobu a podania na súdy.

Kedže niektoré sú ešte otvorené a nebolo vytýčené pojednávanie, tak to iba krátko zhrniem.

Všetky podania sú z jedného kraja (asi náhoda však?) a kompletne všetky boli podané za uvedené obce teda v mene obce. Áno, je to tak… Tvrdím, že vopred veľmi dobre vedeli, že tento spor v konečnom dôsledku nemôžu vyhrať, tak nemali ani toľko hrdosti v sebe, aby to podali za seba ako osobu, ale schovali sa za obec v ktorej sú starostami.

Viete prečo?

Je to jednoduché… Všetko stojí a bude stáť peniaze (právnik, cestovné, právne úkony, súdne poplatky atď.) a keďže to podali ako obce a oni ako štatutári vystupujú ako dotknutá osoba, tak všetky náklady v konečnom dôsledku bude platiť daná obec a nie daný pán starosta. Takže nie že taja zverejnenie ich platov ale ešte navyše aj pripravia vlastných obyvateľov o veľké peniaze. Bavíme sa tu rádovo v tisícoch eur pre jednu obec. Takí hrdinovia sú medzi starostami.

Záverom: Z deviatich pojednávaní vo veci bolo prejednaných 6, kde som so svojimi právnymi zástupcami v plnom rozsahu uspel a obžaloby boli kompletne zrušené. Iróniou bolo, že v 2 prípadoch to danému starostovi nestačilo a podal odvolanie voči zrušeniu obžaloby. Je mi ľúto len tých jeho obyvateľov, ktorích už takto pripravil o peknú sumu z rozpočtu, ale on ešte túto sumu vďaka odvolaniu navýši takmer dvojnásobne… No ale komu niet pomoci…

Zatiaľ neuvádzam názvy a mená uvedených starostov a obcí… ale dal som verejný prísľub, že akonáhle uzavrieme kompletne všetkých 9 pojednávaní, tak že zverejním kompletne všetky údaje menovite a aj s plnou výškou náhrady, ktorú musí daná obec zaplatiť. Verím, že Vám Vaši obyvatelia za toto spravia odpočet. Takže vidím to tak, že tento rok bude ešte zaujímavý na čítanie.

(P.S. Všetky náklady spojené s uvedenými žalobami, vrátane kompletných právnych služieb uhrádzam výlučne z vlastných peňazí.) 

Poďme ďalej….

Ignoranti

To je tá posledná skupina, ktorá neutočí, nezisťuje, nerieši a hlavne ignoruje… Verím, že aj s Vašou pomocou sa mi podarí vytiahnuť im hlavy z piesku a dosiahnuť zverejnenie informácií… Aj vďaka tomu, že Platstarostu.sk sa už stáva naozaj známy a relevatný zdroj informácií, musím povedať, že sa pomaly ale isto niektorí ozývajú a zasielajú požadované informácie akože sami od seba, lebo im neprišla žiadna žiadosť. (a zasielajú to na formulároch z februára – mája 2019 🙂 )

Nakoniec pohľad bežného občana:

Podľa toho, ako dostávam množstvo mailov s poďakovaním za vytvorenie tento stránky myslím, že občania môžu a sú spokojní. Nájdu si všetko potrebné na jednom mieste, vedia si porovnať plat ich starostu so starostami okolitých obcí, vedia posúdiť či ten ktorý starosta robí za ten plat to, čo od neho očakávajú a pod.

Navyše, takmer každý je názoru, že dosiahnutie hranice 85% v pokrytí platov starostov a miest na Slovensku je užasné a že by nikdy neverili, že sa dá niečo také dosiahnuť. Viacerí z Vás sa snažia aspoň pochvalou, like-om našej Facebook stránky, zdieľaním statusov alebo zaslaním malého príspevku na podporu a chod tejto stránky. Nejdem prosiť o peniaze ani pochvalu. Verím, že každý sám sa vie rozhodnúť, či si dá napríklad niekde kávu a kolu alebo tých 5 či 10 € dá na podporu takejto stránky.

Ja to od začiatku robím pre Vás – ľudí a robím preto maximum. Možno stránka nevyzerá 100% profesionálne, ale nemám nikoho za sebou, kto by zafinancoval nejaké úpravy. Ja som rád, že to je aspoň v stave ako vidíte. Samozrejme by som sa nebránil ani ponuke od fanúšikov (majiteľov roznych IT firiem), že spravia grátis nový dizajn stránky, že pridáme nové funkcie a pod.

Také ponuky zatiaľ neprichádzajú (okrem mnohých ponúk politických strán). 🙁

Takže naozaj ďakujem dobrým a poctivým starostom a primátorom, ľuďom, ktorý chodia na túto stránku, a v neposlednom rade ďakujem mojej rodine, že to som mnou pri tejto činnosti vydržia 🙂

A aj pre toto robím navyše aj akciu pre deti STAROSTOVIA DEŤOM alebo po novom STAROSTOVIA SPOLU PRE DETI. Pozrite si informácie o akcii a zoznam už prihlásených starostov.

Budem rád, ak Váš názor napíšete do komentára pod článkom alebo mi ho môžete poslať emailom na komentare@platstarostu.sk


Ak by ste stránku chceli náhodou podporiť:

Podporte nás

 

Finančná podpora činnosti portálu

Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10€