Reakcia na email…

Každé ráno začínam kávou pri ktorej si pozriem emaily a podobné veci ako mnohí z Vás. Takto som si dnes ráno (26.2.2020) našiel v schránke email od jednej pani (volajme ju Janka). Nebudem parafrázovať obsah, ale radšej ho celý zverejním:

Pozrela som si Vašu stránku www.platstarostu.sk a bola som prekvapená akú zmätočnú informáciu uvádzate o plate starostu Vajnor. Asi by bolo vhodné robiť aktualizáciu častejšie a tým by ste dali pravdivú informáciu návštevníkom Vašej stránky. Plat starostu Vajnor bol upravený miestnym zastupiteľstvom. Skúste sa zamyslieť nad mojim návrhom, lebo ja považujem Vášmu stránku za zavádzajúcu.

Premýšľal som ako na niečo také reagovať, tak to skúsim asi takto:

Milá pani Janka,

v prvom rade Vám musím pripomenúť, že túto stránku robím popri svojej práci, po nociach, cez víkendy a navyše to všetko robím sám. Rovnako Vám chcem dať do pozornosti, že okrem Bratislavy a Vajnor existuje na Slovensku ešte ďalších 2926 miest a obcí.
To, že ste našla nesprávny údaj pri plate starostu Vajnor je celkom možné, pretože bohužial asi najhoršia spolupráca na aktuálizáciach a aj všetkom ostatnom je práve so starostami v Bratislave.

Poviem to ešte viac expresívne:

“To, že Vy považujete stránku za zavádzajúcu, je mi naozaj srdečne jedno”

Vysvetlím aj prečo:

  1. Primárne stránka nie je určená pre tých “IT zdatnejších” ľudí, ktorí si aj sami dokážu nájsť plat toho ktorého starostu, ale pre ten zbytok Slovenska, ktorí to buď nevedia, alebo aj keby vedeli, tak je obrovské množstvo starostov, ktorí to nezverejňujú, taja to nielen pred celým Slovenskom ale aj pred svojimi vlastnými voličmi. Pre týchto ľudí je táto stránka obrovským prínosom.
  2. A viete aký je ešte rozdiel medzi Vami a bežnými ľudmi z regiónov? Taký, že keď nájdu chybu napr. pri navýšení platu, tak mi nepošlú email o tom ako je stránka zavádzajúca, ale pošlú mi informáciu, že tam nastala zmena a ja viem takto obratom osloviť OÚ o aktualizáciu. Dokonca sú takí, ktorý pošlú priamo aj odkaz na zápisnicu, kde je to prerokované. To je ten diametrálny rozdiel. A verte mi takýchto ľudí si vážim.
  3. Asi z Vašej práce v štatnej firme ste zvyknutá, že všetko máte krásne automatické, systémy za XY miliónov sa o všetko postarajú, ale tento projekt nefinancuje ani štát, ani firmy a ani nemá automatické aktualizácie. Každú jednu zmenu musím robiť ručne, na základe informácii, ktoré musím overiť, či je to v danej chvíli tak ako je uvedené. Tento portál je financovaný na rozdiel asi od Vašich systémov, výlučne vlastnými prostriedkami a malými príspevkami od darcov, ktorí vedia oceniť túto občiansku aktivitu. Viete si predstaviť čo to bolo za úmornú činnosť osloviť 2927 miest a obcí so žiadosťou o informácie. Viete si predstaviť koľko telefonátov som za ten čas musel absolvovať? Viete si predstaviť koľko času zabralo len samotné zadanie informácií do systému? Nie, neviete!
  4. Rovnako som hrdý a ďakujem všetkým starostom, ktorí mi už aj sami pošlú informáciu, že im bol nejako zmenený plat, pretože majú záujem aby tieto informácie boli relevantné.

Na záver:

Či sa Vám to páči alebo nie, som pyšný na to čo som spravil, že tento portál vznikol, že sa ho ľudia naučili používať. Rovnako som pyšný aj na to, že pokrývam v tejto chvíli 2488 z 2927 miest a obcí Slovenska (85%). Áno, možno aj s chybami, ale nie som robot – som len obyčajný človek, ktorý chcel a aj spravil niečo pre ľudí. Čo ste spravila Vy okrem zaslania emailu?

Priznávam, že ja sám nemám kapacitu na 100% pokrytie. Nemám kapacitu na 100% relevantnosť údajov (kedže zmeny môžu a aj nastavajú denne)… ale …
Verte, že sa zo všetkých síl snažím mať všetky údaje aktualizované a robím preto maximum.

Ďakujem a verím, že toto stanovisko pochopíte jednak Vy sama, ale hlavne ľudia, ktorí si vedia predstaviť ako náročné je robiť takúto stránku.

Prosba na záver pre ostatných:
Ak by ste chceli a mali záujem aspoň symbolickou sumou podporiť moju činnosť, budem veľmi rád. Môžte si vybrať jednu z možností ako je:

  • Bezpečná platba kartou cez Stripe
  • Prevodom na účet v SLSP
  • Platba cez PayPal

Bližšie informácie o možnostiach podpory nájdete na https://www.platstarostu.sk/blog/index.php/donations/podpora/

Ďakujem